دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن ، مراحل، مزایا و معایب

امروزه استفاده از لاک و لاک ژلیش تبدیل به گزینه ای پرطرفدار از سوی خانم ها شده به طوری که یکی از پرفروش ترین لاک های بازار لاک های ژلیش می باشد. برلیان سبز در این مقاله قصد دارد شما را با دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن، مراحل، مزایا و معایب آن آشنا کند. تا بتوانید در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه به دست آورده و خرید و در نتیجه آرایش دست بهتر و بی نظیری داشته باشید. ما در مقاله دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن شما را با موضاعاتی چون لاک ژلیش، تفاوت آن با کاشت ناخن، مراحل ژلیش ناخن و چگونگی پاک کردن لاک ژلیش از روی ناخن آشنا خواهیم کرد.

ژلیش ناخن یا لاک موقت که نباید با کاشت ناخن اشتباه شود، دارای مراحلی است که باید گام ‌به ‌گام توسط یک آرایشگر ماهر با مواد یک ‌بار مصرف با کیفیت انجام شود. لاک‌های معمولی که در بازار وجود دارند، آسیب زیادی به پوست و سطح ناخن می‌رسانند و منافذ را مسدود می‌کنند که این امر، بهداشت پوست و ناخن بانوان را در بلند مدت تهدید می‌کند. در آرایشگاه‌ها، معمولا از بانوان پیش از فرایند مانیکور سؤال می‌شود که از لاک معمولی استفاده شود یا ژلیش ناخن. اگر شما ژلیش ناخن را انتخاب کنید، انتخاب هوشمندانه‌ای کرده‌اید که مزایا و معایب آن را ادامه توضیح می‌دهیم.

ژلیش ناخن چیست؟

دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن ، مراحل، مزایا و معایب

لاک ژل یا ژلیش ناخن به لاک هایی گفته می شود که در مواد تشکیل دهنده خود ژل اکرلیک دارند و به همین دلیل در تماس با هوا خشک نمی شوند و برای خشک شدن آنها باید از دستگاه UV استفاده کرد. عدم خشک شدن لاک ژل در تماس با هوا باعث شده که بهترین گزینه برای استفاده در طراحی ناخن باشد. از لاک ژلیش می توان روی ناخن کاشته شده و ناخن طبیعی مشتری استفاده کرد.

لاک ژل یا همان لاک ژلیش نسبت به لاک معمولی دارای دوام و درخشندگی بیشتری است و به خاطر ضخامتی که به ناخن می دهد باعث مقاومت بیشتر ناخن می شود و به همین دلیل برای افرادی که تمایل به موادگذاری روی ناخن ندارند و دوام لاک و مقاومت ناخن برایشان مهم است گزینه مناسبی است. ژلیش ناخن، براق‌تر بوده و شما با استون نمی‌توانید به ‌راحتی آن را پاک کنید. دوام ژلیش به جنس و برند آن بستگی دارد که بین 10 تا 20 روز است. همان‌ طور که گفتیم، در فرایند ژلیش ناخن باید از دستگاه برای خشک کردن استفاده شود.

اسم محصول لاک ژل GEL POLISH است که نام برند محصول بوده و عموم آن را ژلیش می‌خوانند. لاک ژل‌ها معمولا در سه مرحله روی ناخن انجام می‌شوند: ژل بیس، ژل رنگی و تاپ ژل. لاک ژل برای ناخن‌های طبیعی استفاده می‌شود، اما گاهی روی ناخن‌های کاشت هم قابل استفاده خواهد بود.

فرق ژلیش ناخن با کاشت ناخن

دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن ، مراحل، مزایا و معایب

 

گاهی بانوان جوان، کاشت ناخن را با ژلیش ناخن اشتباه می‌گیرند. ژلیش ناخن با کاشت ناخن فرق دارد. در کاشت ناخن، موادی از جنس پلاستیک یا پودرهای فشرده‌ شده روی ناخن شما قرار می‌گیرد و سبب بلندتر و ضخیم‌تر شدن ناخن می‌شود که معمولا طرح و رنگ‌های گوناگونی دارند تا این ترکیب مصنوعی، سبب ظاهر خوب ناخن شود.

در حالی ‌که در فرایند مانیکور ناخن با ژل (ژلیش ناخن)، از مواد ژل ‌مانندی روی ناخن‌های طبیعی شما استفاده می‌شود و هدف از آن، بلندتر نشان دادن ناخن نیست. در ژلیش ناخن، بر خلاف کاشت ناخن، باید از نور لامپ‌های LED یا اشعه ماوراءبنفش برای خشک شدن ژلیش استفاده کرد که این فرایند در کاشت ناخن، کاربردی ندارد.

در روش ژلیش ناخن تنها سه لایه ژل بر روی ناخن طبیعی شما زده می‌شود که شبیه به لاک است و هیچ آسیبی به سطح ناخن شما وارد نمی‌کند. به طور کلی در روش کاشت ناخن از انواع پودرهای فشرده برای ضخیم کردن و برجسته کردن سطح ناخن استفاده می‌کنند تا ظاهر و طول ناخن را کشیده‌تر نشان دهند در صورتیکه در روش ژلیش تنها از یکسری مواد ژلی برای زیبا نشان دادن ناخن‌های طبیعی فرد استفاده می‌شود.

مراحل ژلیش ناخن

دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن ، مراحل، مزایا و معایب

وقتی در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی، بعد از گرفتن کوتیکول ناخن‌ها، آن‌ها را پاک و مرتب‌سازی می‌کنند، ژلیش را روی ناخن می‌زنند و پس از گذشت 30 ثانیه، دست ژلیش‌ شده را داخل دستگاه LED یا UV قرار می‌دهند تا لایه‌های بعدی روی ناخن قرار بگیرد. در واقع فرایند ژلیش ناخن، به کمتر از 30 دقیقه زمان نیاز دارد که هزینه آن در سالن‌های آرایشی و زیبایی سطح شهر متفاوت است.

کیفیت لاک ژلیش و برند لامپ LED در مدت زمان خشک‌ شدن مؤثر است. لاک ژلیش بر اساس حرارت و واکنش‌های ایجاد شده، از مایع به جامد تبدیل می‌شود. فرایند خشک شدن نباید خیلی کوتاه باشد. اگر حس می‌کنید به زمان بیشتری نیاز دارید، حتما این زمان را به خشک ‌شدن اختصاص دهید.

هر لایه که ژلیش می‌شود، باید ناخن را زیر دستگاه بگذارید. این فرایند را حتما تا خشک شدن تمام سطح ناخن ژلیش‌شده ادامه بدهید. پوشش آخر لاک ناخن برای درخشش بیشتر ناخن است، اما توجه کنید که پس از زدن تاپ‌کوت هم باید ناخن شما زیر دستگاه خشک شود. این کار برای محکم‌کاری و حفاظت بهتر و بیشتر از لاک اصلی به ‌عنوان پوشش نهایی روی ناخن کاربرد دارد که به‌ صورت مات یا براق است و به‌ سلیقه بانوان بستگی دارد.

چگونه ژلیش را از روی ناخن پاک کنیم؟

دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن ، مراحل، مزایا و معایب

این سوال متداولی است که بسیاری پس از انجام ژلیش می‌پرسند. همان‌ طور که قبلا گفتیم، ژلیش را می‌توان پس از 2 هفته از روی ناخن پاک کرد. وقتی ناخن بلند می‌شود، بین ریشه ناخن و لاک فاصله می‌افتد. این امر سبب می‌شود تا شما به فکر پاک‌کردن ژلیش باشید. در این حالت، برای هوارسانی بهتر به سطح ناخن و جذب رطوبت، بهتر است ژلیش پاک و تجدید شود.

برای تجدید ژلیش بهتر است به آرایشگر مجرب مراجعه کنید. آرایشگران نیز معمولا پنبه‌ای را با استون 100% نمناک کرده، روی ناخن قرار می‌دهند و با فویل آلومینیومی می‌پوشانند. پس از گذشت 15 تا 20 دقیقه، متریال قرار گرفته روی سطح ناخن حذف می‌شود. البته کیت‌های مخصوصی هم در بازار وجود دارد که می‌توان با آن‌ها نیز ژلیش روی ناخن را حذف کرد.

مواد به ‌کار رفته در ژلیش ناخن، سبب شکنندگی و تضعیف بافت ناخن در کوتاه‌ مدت نمی‌شود. فقط روش پاک کردن آن است که سبب آسیب به صفحه ناخن می‌شود. همچنین، استون سبب خشکی سطح ناخن می‌شود و برای سلامت ناخن مضر است. بهتر است پاک‌سازی را با مواد مرغوب و به ‌کمک ناخن‌کار در آرایشگاه انجام دهید.

ژلیش بهتر است یا لاک؟

سوال متداول دیگر این است که آیا ژلیش ناخن بهتر است یا لاک؟؟؟ پاسخی قطعی برای این سؤال وجود ندارد، چراک ه علایق و انتظارات افراد برای طراحی استایل و مد متفاوت بوده است. ژلیش برای افرادی که خواهان لاک براق با کیفیت با قدرت پوشانندگی و جذب خوب هستند، توصیه می‌شود. همچنین، ژلیش ناخن معمولا برای خانم‌های پرمشغله که فرصت رسیدگی مرتب به ناخن‌هایشان را ندارند، گزینه خوبی است.

اگر شما عادت ندارید که هنگام شست‌و‌شو و استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی، از دستکش استفاده کنید، توصیه می‌شود که به ژلیش ناخن فکر کنید. لاک کلاسیک با همه ایراداتی که برای آن متصور هستیم، برای افرادی که خیلی به طراحی تیپ و استایل روزانه و هفتگی و روانشناسی رنگ ها و تیپ‌های فصلی اهمیت می‌دهند، مناسب‌تر از ژلیش است و هزینه کمتری دارد.

توجه کنید که ژلیش هم پس از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد و هر چه، دست شما در معرض مایعات و آلودگی محیطی بیشتر باشد، بعد از حداقل 10 روز، ناخن‌های شما آسیب‌دیده و رنگ پریده می‌شود، بنابراین باید نسبت ‌به تجدید آن اقدام کنید که این کار، نیازمند صرف وقت و هزینه است. در نتیجه، انتخاب لاک کلاسیک یا ژلیش ناخن کاملا به نظر و هدف طراحی استایل شما و میزان بودجه‌ای بستگی دارد که برای آرایش و مراقبت از پوست، در ماه هزینه می‌کنید.

عوارض ژلیش ناخن

ژلیش برای بانوانی که ناخن‌های خیلی ضعیف و حساسی دارند، توصیه نمی‌شود. اگر خواهان این کار هستید، حتما با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید. در ژلیش، معمولا سطح ناخن بین 4 تا 5 لایه، با مواد مخصوص، کاور می‌شود و پس از قرارگیری دست داخل دستگاه، استحکام پیدا می‌کند. این امر باعث می‌شود که روی سطح ناخن شما لایه‌ای قرار بگیرد. وجود این لایه هوا رسانی به سطح پوست و ناخن را مختل کرده و استمرار در آن در بلندمدت، باعث مشکلات پوستی می‌شود.

بنابراین توصیه می‌شود اگر عاشق ژلیش ناخن با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف برای طراحی تیپ‌های فصلی هستید، بهتر است با فاصله زمانی این کار را انجام دهید تا اکسیژن‌رسانی به ناخن، به‌ خوبی انجام شود.

همیشه قبل از انجام ژلیش ناخن‌ها با پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا از سلامت آن‌ها از نظر رنگ و جنس و اندازه مطمئن شوید.

افرادی که مداوم از لاک ناخن استفاده می‌کنند، باید گاهی به ناخن‌های خود استراحت بدهند تا هوا زیر سطح ناخن جریان داشته و رطوبت کافی جذب شود.

این نکته را به ‌خاطر داشته باشید که هیچگاه ژلیش ناخن‌های خود را با وسایل تیز و نوک چاقو صاف یا پاک نکنید. حتی از سوهان هم نباید برای پاک کردن ژلیش ناخن استفاده کرد. این کار به‌ شدت به صفحه ناخن شما آسیب می‌رساند.

در صورتی‌ که از محصولات با کیفیتی برای ژلیش ناخن استفاده کنید که مجوز قانونی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت دارد ‌معمولا دچار عوارض نمی‌شوید. بهتر است پس از ژلیش ناخن، از روغن‌های تغذیه ‌کننده استفاده کنید.

همچنین، از انجام این کار برای کودکان، به‌ خصوص کودکانی که عادت به جویدن ناخن دارند، پرهیز کنید تا مواد شیمیایی وارد بدن فرد نشود.

ژلیش ناخن با دستگاه UV یا LED؛ کدامیک بهتر است؟

دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن ، مراحل، مزایا و معایب

در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی بانوان، از دستگاه‌های مختلفی برای ژلیش استفاده می‌شود که باید استاندارد باشد. هر کدام از دستگاه های UV یا LED، موافقان و مخالفان خاص خود را دارد و هیچ‌ یک بر دیگری، مزیت آنچنانی ندارد. بعضی عقیده دارند که لامپ UV سبب براق شدن بیشتر سطح ناخن می‌شود و ارزان‌ قیمت است. با این دستگاه به زمان کمتری برای خشک شدن ناخن نیاز داریم؛ در‌ حالی‌ که زمان خشک شدن ژلیش در دستگاه UV و قیمت تعویض لامپ آن نیز بیشتر از LED است. بعضی‌ از افراد هم معقدند، استفاده مکرر از اشعه ULTRA VIOLET یا ماوراءبنفش در بلندمدت سبب بروز لک در پوست دست می‌شود. اگر شما خواننده گرامی به‌عنوان متخصص پوست و تکنسین ژلیش در این باره نظری دارید، در بخش کامنت که انتهای این بخش است، نظرات خود را بیان کنید.

نکات طلایی در مورد ژلیش ناخن

 • پیش از هر اقدامی روی ناخن، با پزشک مشورت کنید.
 • شهرت فلان سالن آرایشی دلیل خوبی برای مرغوب بودن متریال مورد استفاده و قیمت مناسب نیست. لذا پیش از انتخاب سالن آرایش و زیبایی مورد نظر٬ با افراد خبره و مطلع مشورت کنید.
 • روش‌های تبلیغاتی که در فضای مجازی و اینستاگرام برای طرح ها و رنگ های مختلف ژلیش ناخن با متریال گوناگون ارائه می‌شود٬ معمولا مورد توصیه پزشکان نیست.
 • مواد و فرایندی را که تکنسین سالن زیبایی برای ژلیش ناخن شما به‌ کار می‌برد، همواره بررسی کنید.
 • گاهی دیده می‌شود که برخی از سالن‌های زیبایی به ‌خصوص در روزهای پایانی سال که تعداد زیادی مشتری دارند، بدون توجه به پاک شدن کامل ژلیش قبلی روی سطح ناخن، نسبت به ترمیم ژل و ژلیش جدید اقدام می‌کنند. این روش، استحکام ژلیش را کاهش می‌دهد. بنابراین توجه کنید که پیش از ژلیش ناخن، مواد قبلی با حوصله و دقت از سطح ناخن شما پاک شود.
 • برخی از موادی که برای جلا دادن ناخن شما استفاده می‌شود، سرطان‌زا است. فرمالدهید و تولوئن و دی بوتیل فتالات می‌تواند در این دسته باشد. پیش از آن که ناخن خود را را پولیش کنید، مواد تشکیل‌دهنده را از روی بسته محصول مطالعه و جزئیات را بررسی کنید.
 • گاهی بعضی محصولات نیز سبب ایجاد قارچ ناخن و بیماری‌های پوستی می‌شود، بنابراین از محصولات نامرغوب استفاده نکنید.

مراقبت از ناخن ژلیش شده

 • حتی المقدور پیش از ژلیش ناخن، مانیکور ناخن انجام بدهید تا سطح ناخن‌ها نامنظم نباشد.
 • استفاده از ضدقارچ پیش از ژلیش ناخن توصیه می‌شود.
 • بهتر است پس از ژلیش ناخن، روی سطح ناخن، کلینر بزنید تا کیفیت ژلیش افزایش یابد.
 • ژل باعث قطور شدن ناخن می‌شود.
 • ژلیش نوعی لاک است. تفاوت اصلی آن با لاک معمولی، دوام است و اگر بد زده شود، سبب ترک‌خوردگی می‌شود.
 • انجام ژلیش ناخن به خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. اما اگر مایل به انجام این کار هستید، حتما با پزشک زنان مشورت کنید. ژلیش ناخن حاوی مونومر متیل متاکریلات است که می‌تواند برای خانم‌های باردار مضر باشد.
 • ژلیش سبب بلند شدن ناخن نمی‌شود.
 • استفاده از پوشر کوتیکل برای از بین بردن پوست‌های اضافی توصیه می‌شود. ماساژ ناخن و اطراف آن نیز توصیه می‌شود. این کار سبب افزایش استحکام ناخن می‌شود. استفاده از انار، ازگیل و کلم بروکسل هم برای رشد ناخن‌ها توصیه می‌شود.

نکاتی در مورد پاک کردن ژلیش از روی ناخن

دانستنی های مفید درباره ژلیش ناخن ، مراحل، مزایا و معایب

 • اگر در خانه برای پاک کردن ژلیش اقدام می‌کنید، باید دقت شما زیاد باشد. استون‌های صددرصد یا محلول‌های پاک ‌کننده ناخن را از مراکز معتبر و مجاز که نشان سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت را دارد، تهیه کنید. به اصالت محصول و تاریخ مصرف و انقضا توجه کنید.
 • محلول‌های پاک‌کننده ناخن از استون ملایم‌تر هستند و معمولا آسیب کمتری به پوست وارد می‌کنند.
 • از گوش‌ پاک‌کن آغشته به محلول باکیفیت برای پاک کردن سطح ژلیش استفاده کنید.
 • مواد پاک‌کننده ژلیش ناخن را حتی‌المقدور حدود 15 دقیقه روی سطح ناخن قرار دهید تا خوب جذب شود. سپس ناخن آغشته به محلول را لای فویل آلومینیومی سبک قرار دهید. وقتی ژلیش به‌ طور کامل پاک شد، با مقداری آب جوشیده، ناخن را تمیز کنید. دست‌ها را با حوله تمیز خشک کنید.
 • از کرم مرطوب‌کننده دست و روغن‌های تقویتی استفاده کنید تا سبب شادابی پوست و اکسیژن‌ رسانی به سطح ناخن شود. پوست اطراف ناخن در فرایند ژلیش نباید آسیب ببیند. به‌همین‌خاطر، از مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • کیت‌های ژلیش خانگی وجود دارد. سالی هانسون از جمله برندهای معروف بازار است.
 • اگر ناخن شما برای مدت زیادی خشک باشد و اکسیژن کافی به آن نرسد، پوسته‌پوسته و شکننده می‌شود که برای جلوگیری از این کار، فاصله انجام ژلیش ناخن را بیشتر و از روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *